DIK – Divadlo konzervatoře

Žižkovské divadlo a hudebně dramatické oddělení Konzervatoře v Praze. Jak se to rýmuje? Dnes už ty dva pojmy takřka souznějí. Hlavně v pondělí.

Po školské reformě neblaze proslulého ministra školství – s. akademika Z. Nejedlého – se začalo rychle a rádo zapomínat na to, že pojem DISK je ve skutečnosti zkratkou: Divadlo státní konzervatoře! Když se výchova herců na pražské konzervatoři – tehdy především zásluhou Oldřicha Nového – začala vzpamatovávat, absolvovali studenti takřka ilegálně.

O významu a potřebě školního divadla snad není třeba dlouze mluvit. Jde především o vyvrcholení celého studijního procesu a jistou simulaci divadelního provozu. Jde o pokus tvorby, která by se měla v principech blížit budoucí práci v profesionálním souboru. Z druhé strany cítíme potřebu školní scény pro možnost veřejné prezentace absolventů směrem k divadlům.

Ani jednu stránku nemohla splnit pověstná „sedmačtyřicítka“ na Rejdišti či auly různých pražských gymnázií. Jistým pokrokem byla možnost dotknout se absolventským představením skutečných divadelních prken: Ústřední loutkové divadlo, Divadlo hudby, Rokoko a další. Šlo zpravidla o jednorázové a organizačně nahodilé pokusy. Zlom v osudu konzervatoristických představení – a troufám si tvrdit, že tím zlomem byl poznamenán osud celého hudebně dramatického oddělení konzervatoře – přišel před patnácti lety. Hned první představení pražské konzervatoře v Žižkovském divadle – Tramvaj do stanice Touha – přineslo nečekaně vyspělé pokusy o uchopení dramatické postavy od Zuzany Bydžovské, Dana Rouse, Ivany Andrlové, Báry Štěpánové, Olgy Želenské i dalších.

Myslím, že právě tohle se stalo počátkem zásnub mezi studenty konzervatoře a Žižkovským divadlem. Samozřejmě každým rokem přicházeli a přicházejí noví posluchači a školní divadlo se nemůže chlubit tím, čemu se říká profil. Nejprofilovější v patnáctileté historii třicetipěti titulů, které pražská konzervatoř vyprodukovala na scéně Žižkovského divadla, je mládí a jeho pokora i drzost v dobývání se na jeviště! Asi právě ono mládí naklonilo dobré duchy (jejichž jména znějí zcela reálně) – Milan Schejbal, Kateřina Fixová či Jana Pazderníková, aby mu poskytli a poskytovali pomoc v navazování známostí s publikem. Myslím, že se nemusí stydět snad za nikoho z těch, kteří se poprvé představili veřejnosti na žižkovských prknech.

Smím prosit? Jen pro příklad a jen namátkou: Jan Čenský, Ilona Svobodová, Ondra Vetchý, Gusta Bubník, Lukáš Vaculík, Veronika Borovcová, Michaela Dolinová, Pavel Kříž, David Matásek.

To není výčet, to jsou jen milá setkání na jevištích či filmovém plátně – Veronika Gajerová, Martina Hudečková, Magda Reifová, Apolena Veldová, Veronika Jeníková, Iveta Blanarovičová, Roman Holý, Libor Hruška. Lucie Juřičková, Václav Kopta, Luciana Krecarová, Káťa Seidlová, David Suchařípa, Simona Vrbická, Jirka Langmajer.

Nadýchněte se zhluboka a pokračujeme: Nella Boudová, Eva Horká, Michaela Jílková, Bára Leichnerová, Zbyšek Pantůček, Michal Dlouhý, Magda Hamoová, Dan Landa, Petr Šimák, Dáda Gondík, Bára Lukešová, Barbora Srncová, Vilda Udatný, Martin Zounar, Pavel Vondra.

Všem, které zde nejmenuji, se upřímně omlouvám za krátkou paměť a věřím, že přijdou sami poděkovat do Štítného ulice číslo 5: Petra Hanžlíková, Markéta Hrubešová, Zdeněk Hruška, Sabina Laurinová, Kamila Špráchalová, Ernesto Čekan, Petr Gelnar, Pavel Šimák, Filip Blažek, Aleš Háma, Káťa Hrachovcová, Václav Chalupa, Filip Jančík, Kuba Wehrenberg, Míša Frkalová, Matěj Hádek, Kristina Jelínková, Linda Rybová, Jan Teplý, Radek Valenta, Honzík Zadražil, Jana Mikolášková, Káťa Lojdová, Andrea Elsnerová, Petr Janišta, Andrea Černá … (pokračování příště).

Žižkove, děkujeme!

Václav Tomšovský

On-line rezervace

VSTUPENKY NA BŘEZEN A DUBEN

Vážení diváci,

upozorňujeme Vás, že za zrušená představení v březnu a v dubnu lze vrátit vstupenky podle návodu níže, POUZE DO 30.4. Po tomto datu již nemůžeme, z důvodu vyúčtování, přijímat požadavky na vrácení vstupného.

Prosíme, respektujte to a děkujeme za pochopení.

VÁLKA ROSEOVÝCH - přeloženo!!!!

Vážení diváci,

představení VÁLKA ROSEOVÝCH bylo z termínu 26.3. přeloženo na 8. listopadu 2020.

Vaše vstupenky zůstávají v platnostinebo nebo je můžeze vrátit podle návodu v lévé části této stránky do 31.5.

Vaše divadlo.

SOUDNÉ SESTRY 27.4. - zrušeno

Vážení diváci,

s příbramským divadlem se nám nepodařilo nalézt do konce roku náhradní termín na toto představení.

Vstupenky můžete vrátit podle návodu na levé straně stránky do 31.5.

Věříme, že tuto inscenaci uvedeme v následujícím roce.

Děkujeme za pochopení, Vaše divadlo

 

ŠVESTKA pro HELPPES, AFRIKA pro SLUNCE - přeloženo

Benefiční představení Švestka pro Helppes dne 29. 3. je přeloženo na 11. 10.

Benefiční představení Afrika pro Slunce dne 26. 5. je přeloženo na 25. 10.

Vstupenky zůstávají v platnosti nebo je lze vrátit pouze v pokladně divadla do 9. 6.

Pokladna bude otevřena od 25. 5. 

POKLADNA DIVADLA

Vážení diváci,

pokladna je otevřena pondělí - čtvrtek v 16:30 - 19:30, ostatní dny v týdnu jednu hodinu před začátkem představení, pokud hrajeme.

Ve svátky je pokladna otevřena vždy 18 - 19 hod., pokud se hraje.

V opačném případě je pokladna zavřená.

Tel.: 222780396 - pokladna

        222781860 -  kancelář

V pokladně divadla nelze platit platební kartou.

 

 

 

 

Naši sponzoři

PPF Office house Komterm Plzeňský prazdroj Společnosti Online SIKO KOUPELNY a.s. Freko a.s. ProVektor E.ON Blíž k sobě

DIVADLO JÁRY CIMRMANA - ČERVEN

Vážení diváci,

dnes 26.5. v 17,00 hod. zahajujeme předprodej na červnová představení Divadla Járy Cimrmana.

Vaše divadlo

POKLADNA OTEVŘENA od 25.5.

Od 25.5. máme otevřenou pokladnu divadla v běžných pokladních hodinách.

AKTUALIZACE - ZRUŠENÁ PŘEDSTAVENÍ!

Vážení diváci,

do 31.5. rušíme všechna představení, která byla již v prodeji.

Vstupné na zakoupená květnová představení vracíme do 31.5. a na červnová představení do 15.6.

Vstupenky zakoupené na zrušená představení v pokladně divadla můžete zaslat elektronicky pouze na mandova@zdjc.cz spolu s číslem účtu, na který Vám vrátíme vstupné.  

Vstupenky zakoupené na zrušená představení online můžete vrátit pouze elektronicky zasláním na mandova@zdjc.cz. Peníze budou zaslány přes portál GoPay plátci vstupenek. Vzhledem k množství vstupenek budeme refundace vyřizovat postupně.

Aktuální informace se dozvíte vždy v tomto sloupci sdělení.

Děkujeme všem našim příznivcům, kteří nepožadují vrácení peněz. Nesmírně si toho vážíme.

Vaše divadlo

 

INFORMACE PRO ABONENTY

Vážení abonenti,

neodehraná představení z jednotlivých skupin jsme přeložili na září - prosinec 2020. Zde se můžete informovat o přeložených, po případě změněných představení.

V případě, že o přeložení nemáte zájem, žádejte o vrácení vstupného, v plné výši neodehraných představení, na: mandova@zdjc.cz, nejpozději do 31.5.2020.

Děkujeme za pochopení.

Vaše divadlo

 

JMÉNO 4.5. - zrušeno

Premiéra hry Jméno Divadla A. Dvořáka Příbram byla přeložena na únor 2021.

Představení  dne 4.5. v ŽDJC je zrušeno bez možnosti přeložení. O vrácení vstupného můžete požádat podle návodu v levé části stránky do 31.5.

Děkujeme za pochopení.