DIK – Divadlo konzervatoře

Žižkovské divadlo a hudebně dramatické oddělení Konzervatoře v Praze. Jak se to rýmuje? Dnes už ty dva pojmy takřka souznějí. Hlavně v pondělí.

Po školské reformě neblaze proslulého ministra školství – s. akademika Z. Nejedlého – se začalo rychle a rádo zapomínat na to, že pojem DISK je ve skutečnosti zkratkou: Divadlo státní konzervatoře! Když se výchova herců na pražské konzervatoři – tehdy především zásluhou Oldřicha Nového – začala vzpamatovávat, absolvovali studenti takřka ilegálně.

O významu a potřebě školního divadla snad není třeba dlouze mluvit. Jde především o vyvrcholení celého studijního procesu a jistou simulaci divadelního provozu. Jde o pokus tvorby, která by se měla v principech blížit budoucí práci v profesionálním souboru. Z druhé strany cítíme potřebu školní scény pro možnost veřejné prezentace absolventů směrem k divadlům.

Ani jednu stránku nemohla splnit pověstná „sedmačtyřicítka“ na Rejdišti či auly různých pražských gymnázií. Jistým pokrokem byla možnost dotknout se absolventským představením skutečných divadelních prken: Ústřední loutkové divadlo, Divadlo hudby, Rokoko a další. Šlo zpravidla o jednorázové a organizačně nahodilé pokusy. Zlom v osudu konzervatoristických představení – a troufám si tvrdit, že tím zlomem byl poznamenán osud celého hudebně dramatického oddělení konzervatoře – přišel před patnácti lety. Hned první představení pražské konzervatoře v Žižkovském divadle – Tramvaj do stanice Touha – přineslo nečekaně vyspělé pokusy o uchopení dramatické postavy od Zuzany Bydžovské, Dana Rouse, Ivany Andrlové, Báry Štěpánové, Olgy Želenské i dalších.

Myslím, že právě tohle se stalo počátkem zásnub mezi studenty konzervatoře a Žižkovským divadlem. Samozřejmě každým rokem přicházeli a přicházejí noví posluchači a školní divadlo se nemůže chlubit tím, čemu se říká profil. Nejprofilovější v patnáctileté historii třicetipěti titulů, které pražská konzervatoř vyprodukovala na scéně Žižkovského divadla, je mládí a jeho pokora i drzost v dobývání se na jeviště! Asi právě ono mládí naklonilo dobré duchy (jejichž jména znějí zcela reálně) – Milan Schejbal, Kateřina Fixová či Jana Pazderníková, aby mu poskytli a poskytovali pomoc v navazování známostí s publikem. Myslím, že se nemusí stydět snad za nikoho z těch, kteří se poprvé představili veřejnosti na žižkovských prknech.

Smím prosit? Jen pro příklad a jen namátkou: Jan Čenský, Ilona Svobodová, Ondra Vetchý, Gusta Bubník, Lukáš Vaculík, Veronika Borovcová, Michaela Dolinová, Pavel Kříž, David Matásek.

To není výčet, to jsou jen milá setkání na jevištích či filmovém plátně – Veronika Gajerová, Martina Hudečková, Magda Reifová, Apolena Veldová, Veronika Jeníková, Iveta Blanarovičová, Roman Holý, Libor Hruška. Lucie Juřičková, Václav Kopta, Luciana Krecarová, Káťa Seidlová, David Suchařípa, Simona Vrbická, Jirka Langmajer.

Nadýchněte se zhluboka a pokračujeme: Nella Boudová, Eva Horká, Michaela Jílková, Bára Leichnerová, Zbyšek Pantůček, Michal Dlouhý, Magda Hamoová, Dan Landa, Petr Šimák, Dáda Gondík, Bára Lukešová, Barbora Srncová, Vilda Udatný, Martin Zounar, Pavel Vondra.

Všem, které zde nejmenuji, se upřímně omlouvám za krátkou paměť a věřím, že přijdou sami poděkovat do Štítného ulice číslo 5: Petra Hanžlíková, Markéta Hrubešová, Zdeněk Hruška, Sabina Laurinová, Kamila Špráchalová, Ernesto Čekan, Petr Gelnar, Pavel Šimák, Filip Blažek, Aleš Háma, Káťa Hrachovcová, Václav Chalupa, Filip Jančík, Kuba Wehrenberg, Míša Frkalová, Matěj Hádek, Kristina Jelínková, Linda Rybová, Jan Teplý, Radek Valenta, Honzík Zadražil, Jana Mikolášková, Káťa Lojdová, Andrea Elsnerová, Petr Janišta, Andrea Černá … (pokračování příště).

Žižkove, děkujeme!

Václav Tomšovský

On-line rezervace
PLES ŽIŽKOVSKÉHO DIVADLA 29.2.2020

PLES ŽIŽKOVSKÉHO DIVADLA 29.2.2020

Vážení diváci, letošní ples zahájí Miloň Čepelka, celým večerem Vás budou provázet Bára Mošnová a Petr Gelnar. K tanci vám zahrají The Masters a zazpívá Tereza Krippnerová. Chybět nebude program ve foyeru pod taktovkou Diany Šoltýsové a produkce Barbory Janatkové na jevišti divadla. Nezapomněli jsme ani na tombolu a o půlnoční překvapení se postarají členové Divadla Járy Cimrmana.

Těšíme se na Vás

POKLADNA DIVADLA

Vážení diváci,

pokladna je otevřena pondělí - čtvrtek v 16:30 - 19:30, ostatní dny v týdnu jednu hodinu před začátkem představení, pokud hrajeme.

Ve svátky je pokladna otevřena vždy 18 - 19 hod., pokud se hraje.

V opačném případě je pokladna zavřená.

V prosinci je pokladna otevřena do 22.12. včetně, dále pak 30.12. 16:30-19:30, 31.12. 16-17 hod. V lednu je pokladna otevřena od 6.1.2020 v běžných pokladních hodinách. 

Tel.: 222780396 - pokladna

        222781860 -  kancelář

V pokladně divadla nelze platit platební kartou.

 

 

 

 

Naši sponzoři

PPF Office house Komterm Plzeňský prazdroj Společnosti Online SIKO KOUPELNY a.s. Freko a.s. ProVektor E.ON Generali

Bosé nohy v parku

Bosé nohy v parku

Vážení diváci,

představení Bosé nohy v parku dne 7.4.2020 Městského divadla v Mostě, které uvádíme v našem divadle v rámci Žižkovské štace, bude zpřístupněno i neslyšícím divákům prostřednictvím simultánního tlumočení do českého znakového jazyka. Tlumočení zajistí nově vzniklá zájmová skupina KukátkOO, z.s.

Těšíme se na vaši návštěvu.

AFRIKA pro Slunce

Benefiční představení.

VSTUPENKY NA TOTO PŘEDSTAVENÍ BUDOU V PRODEJI OD 17.12.12019 od 12 hodin!!!

Vedle vstupenky v hodnotě 400, 370 a 270 Kč obdržíte též certifikát s částkou 600 Kč, kterou přispějete a která bude předána Nadaci Slunce před představením. Tudíž celková hodnota vstupenky je 1.000, 970 a 870 Kč.

Zakoupením vstupenky na toto představení dne 26. 5. 2020 přispějete nevýdělečné Nadaci Slunce pro všechny.

Na toto představení není možné zakoupit vstupenky online, jakožto nelze fakturovat částku za certifikát. Na požádání Vám radi vystevíme přijmový doklad na celkovou částku za certifikát / ty. Děkujeme za pochopení.

Více o Nadaci Slunce najdete na: www.slunce.info

Děkujeme za pochopení.

Vaše divadlo